Endodoncja

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne ,polega na usunięciu z kanału korzeniowego zainfekowanej miazgi zęba (nerwu i naczyń krwionośnych), odpowiednie opracowanie oraz szczelne wypełnienie kanału materiałem biozgodnym i widocznym na zdjęciach RTG.

Kiedy jest niezbędne leczenie kanałowe?

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest nieodwracalne zapalenie miazgi wywołane najczęściej przez próchnicę głęboką, obnażenie i zainfekowanie miazgi w wyniku urazu, endo perio – czyli zakażenie miazgi przez patologiczną kieszonkę dziąsłową.

Wskazaniem do powtórnego leczenia kanałowego są zmiany okołowierzchołkowe, ból zębów z niedopełnionymi kanałami. Zmiany zapalne tkanek okolicy zęba czy wahania cukru u chorych na cukrzycę, są potencjalną przyczyną wielu schorzeń ogólnoustrojowych (zapalenie wsierdzia, stany zapalne stawów), przeciwskazaniem do wykonywania zabiegów chirurgii ogólnej (endoprotezy stawu biodrowego, kolanowego itp). W takich przypadkach brak powtórnego leczenia kanałowego może prowadzić do uraty zęba i skomplikować leczenie implantologiczne ze względu na utratę kości w przebiegu toczącego się stanu.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Preferowane jest leczenie jednowizytowe. Niejednokrotnie zabieg przedłuża się do kilku wizyt, których liczba uzależniona jest od poziomu skomplikowania zabiegu.

W przypadku leczenia kanałowego konieczne jest wykonanie zdjęć RTG przed zabiegiem, po wykonanym leczeniu, a czasem też w trakcie zabiegu.

Podczas leczenia kanałowego uważam za niezbędne użycie mikroskopu, który dzięki dużemu powiększeniu i silnemu oświetleniu wnętrza zęba pozwala dostrzec szczegóły, których nie można dostrzec gołym okiem. Mogę odnaleźć kanały przykryte zwapniałą miazgą, zlokalizować dodatkowe kanały i ewentualne przeszkody jak zakrzywienie kanału, jego rozdwojenie, pęknięcia korzenia lub przeszkody jatrogenne jak złamane wkłady czy instrumenty kanałowe po poprzednim leczeniu. W celu usunięcia zwapnień i uzyskania lepszego dostępu do kanałów używam końcówek ultradźwiękowych. Ultradźwięki w połączeniu z koferdamem i mikroskopem dają dobry dostęp, przez co leczenie jest o wiele skuteczniejsze.

Odbudowa po leczeniu kanałowym.

Na powodzenie leczenia kanałowego w dużym stopniu ma wpływ sposób odbudowy zęba po leczeniu. Często trzeba wzmocnić pozostałe ścianki odbudowa protetyczna typu onlay lub mocno zniszczonego zęba odbudować za pomocą wkładu z włókna szklanego osadzonego adhezyjnie i korony protetycznej.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Endodoncja z wykorzystaniem urządzeń powiększających to dynamicznie rozwijająca się metoda w Polsce. Zabieg wykonywany tą metodą nie jest prosty, wymaga od lekarza dużej wiedzy i doświadczenia. Wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego pozwala na przeprowadzenie skomplikowanych zabiegów:

  • usuwanie złamanych narzędzi
  • udrożnienie zobliterowanego kanału
  • odnalezienie dodatkowego kanału
  • usuwanie wkładów koronowo-korzeniowych