Protetyka

Protetyka to dziedzina stomatologii zajmująca się rekonstrukcją i odbudową bardzo zniszczonych zębów lub uzupełnieniem ich braku. Ma na celu przywrócenie prawidłowego funkcjonowania całego zgryzu, abyśmy mogli długo cieszyć się własnymi zębami.

Nawet pojedyncze braki zębowe nie są korzystne dla nas, ponieważ mogą powodować przechylanie się zębów sąsiadujących z brakiem zębowym, rozsuwanie się zębów, powodują wysuwanie się z kości zębów nie podpartych zębami przeciwstawnymi przez co prowadzą do przedwczesnych kontaktów i zaburzeń w stawie skroniowo-żuchwowym. Brak zębów bocznych lub ich zły stan powoduje zbyt duże obciążenie zębów przednich, co może prowadzić do ich pęknięcia, złamania, starcia czy rozchwiania.

Uzupełnienia osadzane na stałe

Inlay i onlay to nakłady z materiału kompozytowego lub porcelany, wykonywane w laboratorium protetycznym. Odbudowują prawidłowy kształt zębów bocznych z  pozostawieniem maksymalnej ilości tkanek własnych.

Korona to odbudowa pojedynczego zęba na bazie własnego korzenia zęba. Najczęściej stosuje się ją do odbudowy bardzo zniszczonych zębów po leczeniu kanałowym. Żywe i  zdrowe zęby, na których ma być umieszczona korona nie muszą być leczone kanałowo.

Most to konstrukcja kilku koron połączonych w jedną całość. Uzupełnia brak zęba lub zębów, wymaga oszlifowania zębów sąsiadujących z brakiem zęba.

Licówki porcelanowe to bardzo cienkie łuski porcelanowe przyklejane na powierzchni licowej (policzkowej) zęba. Poprawiają kształt i kolor zębów z pozostawieniem maksymalnej ilości tkanek własnych.

Wkład koronowo-korzeniowy stosuje się do odbudowy zębów po leczeniu kanałowym, które mają zostać odbudowane koroną protetyczną.

Uzupełnienia ruchome

Proteza szkieletowa to proteza na bazie o konstrukcji metalowo-akrylowej przenoszącej część sił występujących przy gryzieniu - na własne zęby pacjenta - za pomocą podparć, zatrzasków.