Stomatologia zachowawcza

To szereg zabiegów, których celem są zdrowe i piękne zęby.

Najważniejsza jest dobra diagnostyka, czyli zauważenie ogniska próchnicowego w jak najwcześniej fazie.Proponujemy systematyczne wizyty kontrolne co 6 miesięcy i wykonywanie RTG skrzydłowo – zgryzowych celem wczesnego wykrycia próchnicy w przestrzeniach między zębowych.

Nie zawsze trzeba wkraczać z wiertłem w tkanki zęba.Proces próchnicowy wcześnie wykryty może zostać zatrzymany lub wyleczony przez zastosowanie profilaktyki czyli dobre oczyszczanie (szczotkowanie zębów i nitkowanie) z zastosowaniem specjalnych preparatów remineralizujących na bazie wapnia lub fluoru.

W przypadku ubytków twardych tkanek zęba powstałych w wyniku próchnicy lub przyczyn nie próchnicowych w dobie rewelacyjnych materiałów kompozytowych i znieczuleń można bezboleśnie i bardzo estetycznie odbudować utracone tkanki.

Po bardzo delikatnym wykonaniu znieczulenia, wykonujemy odbudowę zęba za pomocą wysokiej klasy kompozytów. Dzięki nakładaniu warstwowemu uzyskujemy wysoką estetykę wypełnień podobną do naturalnego zęba.

Dla zwiększenia trwałości wypełnień kompozytowych i komfortu pacjenta w trakcie zabiegu stosujemy izolację koferdamem. Koferdam jest to guma, która izoluje ząb od śliny, poprawia pole widzenia i zwiększa dokładność prac. Pacjenci, którym przeszkadzały ciągle przemieszczające się wałeczki ligninowe bardzo polubili zabiegi z użyciem koferdamu.

Ubytki próchnicowe bardzo głębokie nie zawsze mogą się zakończyć tylko leczeniem zachowawczym. W głębokiej próchnicy często dochodzi do zapalenia miazgi zęba potocznie zwanej nerwem i konieczne jest leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe).


Złamanie fragmentu zęba

Jeśli to tylko możliwe proszę odnaleźć odłamany fragment i umieścić go w czystym pojemniczku we własnej ślinie lub wodzie i zgłosić się jak najszybciej z tym fragmentem do lekarza stomatologa. Istnieje duża szansa, że uda się przykleić odłamany fragment.


Jedzenie wchodzące między zęby

Należy odbudować dobry punkt styku. Jeśli nie uda się zrobić bezpośrednio dobrym wypełnieniem kompozytowym zaproponuję wykonanie odbudowy kompozytowej pośredniej typu ONLAY.


PROFILAKTYKA

Przykładamy dużą wagę do profilaktyki chorób jamy ustnej, ponieważ wychodzę z założenia, że znacznie lepiej jest zapobiegać niż leczyć.

Higienizacja

Systematyczne wykonywanie profesjonalnych zabiegów higienizacyjnych w gabinecie odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy i innym chorobom zębów i jamy ustnej.

Lakowanie

Lakowanie zębów to uszczelnienie naturalnych bruzd znajdujących się na powierzchni zębów trzonowych i przedtrzonowych. Głębokie bruzdy znajdujące się na zębach bocznych ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych. Szczeliny te są zbyt wąskie wiec nie mogą być skutecznie oczyszczone, co prowadzi do rozwoju próchnicy. Polecamy umówić się na wizytę zaraz po wyrżnięciu zębów, bo wtedy mamy pewność, że nie są one jeszcze dotknięte próchnicą.